محل تبلیغات شما
اصلاح امت، از نهضت سرخ حسینی تا انقلاب سبز مهدوی 
به قلم:سعیده نیک اندیش 

دلایل متعددی از جمله بیعت خواستن یزید ، دعوت مردم کوفه ،مبارزه با فساد آشکار و عمل به حق و مبارزه با باطل برای قیام امام حسین (ع) ذکر شده است، ولی مهمترین دلیل شكل گیری نهضت عاشورای حسینی سخن رسای امام حسین (ع) است كه می فرمایند: 
إنی لم أخرج أَشِراً ولا بَطراً ولا مُفسداً ولا ظالماً، وإنّما خَرَجْتُ لطَلب الإصلاح فی أمّه جدّی رسول الله صلى الله علیه وآله وسلم، أُرید أن آمر بالمعروف وأنهى عن المُنکَر وأسیر بسیره جدّی وأبی علیّ بن أبی طالب علیه السلام. (بحار الانوار، ج 44، ص 329)
همانا من در پی جاه و مقام و فساد انگیزی و اخلال قیام نکردم، بلکه قیام کردم تا امت جدم رسول الله (ص) را اصلاح کنم، می‌خواهم امر به معروف و نهی از منکر کنم و سیره جدم (ص) و پدرم علی بن ابیطالب (ع) را پیاده کنم.
همیشه در امتی كه در مسیر معین و هدف دچار انحراف شده باشد اصلاح صورت می گیرد ، و در آن زمان امام حسین (ع) این انحراف را در دین که  توسط بنی امیه در جامعه اعمال شده بود می دیدند و  با چند شیوه از جمله امر به معروف و نهی از منكر ، احیای سنت پیامبر و امیرالمومنین که در واقع احیای سنت های الهی و اسلامی است  به اصلاح آن پرداختند،گرچه امام حسین (ع) به ظاهر نتوانست از این قیام نتیجه بگیرد و در جنگ پیروز شود، اما با ایثار و فداكاریش در این نهضت از موجودیتش دست كشید تا درس آزادگی ، عزت و ایثارگری تا پای جان برای احیای دین و ارزش های متعالی و الهی  را برای عالمیان بیاموزد .امام حسین (ع) با اصلاحات همه جانبه خویش، نشان داد که نباید گذاشت هیچ بعدی از دین دچار آسیب و آفت شود و در صورت آسیب پذیری، باید در صدد اصلاح آن برآمد.

سرلشکر باقری: ایران قدرت اول موشکی منطقه است

همایش ملی «شهر امن» در ارومیه برگزار می شود

تلاش83 هزار دانش آموز در زمینه حفظ قرآن به بار نشست

ع ,اصلاح ,حسین ,امام ,قیام ,، ,حسین ع ,امام حسین ,و در ,رسول الله ,نهی از

مشخصات

آخرین مطالب این وبلاگ

برترین جستجو ها

آخرین جستجو ها

لینک فارسی neubedforttat کابین مهمان معبود من frugunvimen Rita's game Eldridge's style berwellnonhy winnnecomci Carolyn's blog